خیانت یا حمایت…..

آوریل 29, 2008 at 7:26 ب.ظ. (اخبار داغ) (, , , , , )

سه نکته درباره ماجرای گوگل / در متن اعتراضی چند دروغ نهفته است

دکتر مجتهدزاده از ایرانیان خواست پس از آگاهی از محتوای متن مربوط به ماجرای اعتراض کاربران ایرانی به گوگل نسبت به امضا یا عدم امضای آن تصمیم گیری کنند.

خلیج همیشگیه فارس یا تغیر نام ایران به فارس

دکتر پیروز مجتهدزاده، رئیس موسسه یوروسویک لندن در گفتگو با خبرنگار مهر در خصوص ماجرای اعتراض کاربران ایرانی به سایت اینترنتی گوگل و آنچه تقسیم بندی خلیج فارس توسط این سایت خوانده می شود، اظهار داشت : درباره مسائلی که در این خصوص رخ داده ملت ما باید به چند نکته اساسی توجه داشته باشند.

این استاد دانشگاه افزود : نخستین نکته ای که باید در این باره مورد توجه قرار گیرد اینکه شرکت «گوگل ارث» و تشکیلات مرتبط با آن هیچگونه ادعایی در خصوص عنوان «خلیج فارس» نداشته و ندارند و بارها نیز در جریان اعلام مواضع خود بر این نکته تاکید کرده اند. اما آنچه که در نقشه های منتشر شده این سایت اینترنتی وجود داشته و باید تصحیح هم شود اینکه با بزرگ نمایی نقشه ها و ضمن نزدیک شدن به سواحل کشورهای عربی در خلیج فارس عنوان مجعول «خلیج عربی» به عنوان یک «اصطلاح محلی» عیان می شود.

مجتهدزاده با تاکید مجدد بر لزوم تصحیح عنوان «خلیج عربی» به هر شکلی که در این سایت اینترنتی وجود داشته باشد، ادامه داد: به هر صورت کلیت منطقه خلیج فارس در نقشه کلی گوگل ارث نیز به درستی با همان عنوان «خلیج فارس» قابل مشاهده است و تنها در هنگام بزرگنمایی و آن هم در سواحل برخی کشورهای عرب ساحلی این دریا عنوان مجعول دیده می شود که قطعا به عنوان نام محلی که این کشورها برای این منطقه به کار می برند ذکر شده است، بنابراین استنباط این نکته که سایت گوگل نام خلیج عربی را جایگزین خلیج فارس کرده به هیچ وجه صحیح نیست.

رئیس موسسه یوروسویک لندن همچنین گفت : نکته دیگری که در این خصوص باید مورد توجه قرار گیرد اینکه بنده هم به ارسال نامه های اعتراض آمیز برای تصحیح فوری چنین تحریفاتی معتقدم اما این نامه ها باید نوعی وجاهت قانونی داشته و حاوی استنادات تاریخی، جغرافیایی و حقوقی باشند تا بتوانند یک مجموعه بزرگ جغرافیایی چون گوگل ارث را قانع کند.

وی با ابراز تاسف از گنجانده شدن برخی نکات دروغین در متن نامه ای که هموطنان ایرانی برای دفاع از واقعیات و حقایق تاریخی کشورمان به امضای آن می پردازند، اظهار داشت : متاسفانه متنی که به عنوان اعتراض به این موضوع از سوی سایت گوگل طراحی شده به نوعی خاص تلاش کرده تا تقصیر تحریف عنوان خلیج فارس را متوجه ایرانیان کند! در این متن دو دروغ آشکار وجود دارد. نخست اینکه در آن عنوان شده رضاخان در سال 1935 نام کشور ما را از فارس به ایران تغییر داده که این یک دروغ محض است زیرا این پهنه جغرافیایی همواره در طول تاریخ ایران نامیده شده و خواهد شد.

مجتهدزاده با تاکید بر اینکه این موضوع هیچگونه ارتباطی به مسئله تحریف نام خلیج فارس ندارد، افزود : دروغ دیگری که در  متن مذکور وجود دارد این است که درآن به گونه ای تلویحی از ایرانیان خواسته شده تا برای مقابله با تکرار چنین مسائلی عنوان «ایران» را به همان نام قبلی یعنی «فارس» بازگردانند تا شاید از این طریق نام «خلیج فارس» هم تثبیت شود!

رئیس موسسه یوروسویک لندن با بیان اینکه امضا کردن یا امضا نکردن این فرم بر عهده خود ایرانیان است و توصیه ای در این خصوص به هموطنان مان ندارد، یادآور شد : ایرانیان عزیزهمواره باید از محتوا ومتنی که امضا می کنند و ازدیگران نیز به طور گسترده برای امضای آن دعوت به عمل می آورند آگاهی داشته باشند.

Advertisements

7 دیدگاه

 1. aMiN said,

  بلگ خوبی داری اگه دوست داشته باشی تبادل لینک کنیم

 2. پسر آریایی said,

  ممنون رفیق از اطلاع رسانی ت
  به نظر من این مسئله برمیگرده به ضعف در زبان خارجه به خصوص انگلیسی

 3. علی راد said,

  عزیز برادر بهتر این آقای دکتر وقتی واقعه تاریخی رو رد میکردند براش دلیل و سند میاوردن
  من به عنوان یه طلبه تاریخ خدمت شما میگم که او نوشته در مورد رضا شاه ( نه رضا خان چون هرچی بوده شاه بوده دیگه بابا) درسته و مستند والبته از سر دلسوزی بوده ولی از پایه غلط بوده
  مردم مصر که خودشونو ( المصری ) میدونند هرگز راضی نمیشن اسم کشورشون برای مردم جهان از Egypt به Mesr
  تغییر کنه چون تمام دانش خارجی ها از کشورشون یواش یواش فراموش میشه
  مثل یه پهلوون که تو جوونی اسمش علی راد باشه بعد که پیر شد اسمشو بزاره ممد آقا (گرچه تو خونه ممد صداش میکنند)
  بعد هیچکس دیگه نمیشناسدش.
  در مورد امضا هم همینکه مردم بابت یه چیزایی یه تکونایی می خورند نشان از زنده بودنشونه و باعث امیده.
  ————————————————
  بله نظر شما درست که باید به همین تکون های کمی که مردم به خودشون می دن دلخوش بود ولی کم کم داره تکون های مردم بر علیه خودمون تموم میشه چون داریم چشم بسته تکون می خوریم یعنی در واقع تکون نمی خوریم با خواست خودمون تکونمون می دن

 4. پلنگ صورتی said,

  با علی راد موافقم. نام ایران تا 1935 در تمام اسناد بین المللی از جمله در مکاتبات رسمی جامعۀ ملل (مدل اسبق سازمان ملل امروزی) Persia بود و به همت دولت مردان وقت به ایران تبدیل شد. این نکته در نقشه های چاپ شده در اون دوره هم کاملا مشهوده. به نظرم دکتر پیروز مجتهد زاده کمی لقمۀ بزرگ تر از دهنش برداشته.

 5. سپيده said,

  ميگم حالا چه خاكي به سرمون كنيم با اين گندي كه زديم. ما نمي دونستيم

 6. مهدی said,

  موافقم که باید هر چیزی را خواند و امضا کرد ولی در رابطه با گفته هایتان دو نکته را یادآوری می کنم:

  1- گفته اید که خلیج عر*بی در گوگل ارث به عنوان یک نام محلی درج شده است. کودکی را فرض کنید که بزرگ شدنش مصادف است با این اتفاقات (عوض شدن نام خلیج فارس در گوگل ارث و نشنال جئو گرافی و غیره) این کودک تا وقتی که بزرگ شود تنها چیزی که از نام این خلیج به یاد دارد خلیج عر*بی است و بس و این نام ملکه ذهنش می شود و یک میلیون که هیچ ، یک میلیارد امضا هم نمی تواند نظرش را عوض کند و این خلیج را همچنان عر*بی می پندارد و برای گرفتن حقش دست به هر کاری می زند
  فرق این آدم با پدرانش در این است که پدرانش می دانند که دارند دروغ می گویند و نام خلیج را جعل می کنند ولی خودش فکر می کند که دارد حق پایمال شده اش را پس می گیرد. پس همان نام محلی هم نباید باشد و باید تصحیح شود.

  2- گوگل ارث را یک مجموعه بزرگ جغرافیایی خوانده اید. گوگل ارث موسسه ایست که نقشه های ماهواره ای را حاضر و آماده از keyhole خرید و بوسیله یک نرم افزار از طریق اینترنت به اشتراک گذاشت و خبری از موسسه بزرگی که گفتید نیست و در این موسسه خبری از سواد بالای جغرافی نیست

  سواد خودتان را زیر سوال نبرید آقای دکتر
  ———————————————-
  با سلام خدمت شما دوست عزیز
  تو قسمت اول گفته هاتون حرف هایی رو زدید که در موازات با نظر نویسنده مطلب بوده و حاکی از این مسئله بود که شما بدون اینکه یک مطلب رو کامل بخونید در مورد اون مطلب اظهار نظر کرده و در پایان گفته هاتون با نوشتن جمله «سواد خودتون رو زیر سوال نبرید……» قصد داشتین به نویسنده مطلب بفهمانید که مطلبی که نوشته اشتباه بوده در صورتی که شما نیز حرفی را زدید که قصد و هدف نویسنده مطلب از نوشتن این مسئله بوده .
  در قسمت دوم گفته هاتون هم باید بگم شما که تا این حد از نقل و انتقالات در دنیای آی تی با خبر هستید آیا نمیدونید زمانیکه گوگل شرکت اسرائیلی کیهول رو خرید تمام کارمندان این شرکت به استخدام گوگل درآمدند…؟ پس نتیجه می گیریم که گوگل همون موسسه بزرگیه که در اون از سواد جغرافیایی بالای کارمندان شرکت کیهول استفاده می شه.
  در پایان باید بگم این اول کامنتی بود که در مقابلش این طوری جهت گیری کردم، امیدوارم من رو ببخشید

 7. راز said,

  ما ایرانیها مردمان قریبی هستیم خلیج فارس رو تلاش میکنند که نامش رو تعقییر بدن به خلیج عربی ما دست به هر کاری میزنیم که این مسئله اتفاق نیفته و البته این تلاش خیلی هم خوبه ومثبت .از این جهت میگم انسانهای قریبی هستیم که اینجا همه تلاشی میکنیم که اسم خلیج فارس جعل نشه ولی هیچ عکس العملی نشون نمیدیم وقتی دریای خزر رو از کشورمون جدا میکنند واز سهم ۵۰ درصدی ی سهم ۱۱ درصدی برای ما باقی میگذارند.البته بهنقل از بعضی افراد و رسانه ها ۹ درصد از ۵۰ ددرصد برای ایران باقی مونده،جالبتر اینکه حتی به خودمون زحمت هم ندادیم که پیگیری کنیم واز مسئولین سئوال کنیم که بالاخره از سهم ۵۰ درصدی ایران در دریای خزر چقدرش برای ایران باقی مونده؟

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: